تبلیغات
fatylovs - ۵ روش کمک به دیگران برای رسیدن به خودباوری

۵ روش کمک به دیگران برای رسیدن به خودباوری

یکشنبه 3 بهمن 1395 10:34 ب.ظ

 

۵ روش کمک به دیگران برای رسیدن به خودباوری

 • ۵ روش کمک به دیگران برای رسیدن به خودباوری

  برای موفق شدن و دست یافتن به اهداف بزرگ‌مان، مهم است خودمان را باور داشته‌باشیم به عبارتی رسیدن به خودباوری رکن مهم موفقیت است. اما مهم است به دیگران نیز کمک کنیم خودشان را باور داشته‌باشند. اگر به دیگران کمک کنیم خودشان را باور داشته‌باشند و به اهداف‌شان برسند، خودمان نیز می‌توانیم با سرعت بیش‌تری به موفقیت دست یابیم.

  رسیدن به خودباوری

  همان‌طور که تئودور روزولت گفته‌است” اگر باور داشته‌باشید که می‌توانید، نیمی از راه را رفته‌اید”. گاهی این باور را از حلقه‌ی دوستان حمایت‌کننده به‌دست می‌آوریم. نمی‌خواهم بگویم ما خودمان توانایی ایجاد این باور را نداریم، اما هرچه حمایت بیش‌تری داشته‌باشیم، راحت‌تر می‌توانیم چیزهایی را درک کنیم که قبلا نمی‌فهمیدیم. خودباوری به ما اجازه می‌دهد دست به اقدام بزنیم. و گاهی باوری که به شخص دیگری داریم او را نیز به اقدام سوق می‌دهد. برای این‌که بتوانیم در هنگام نیاز به حمایت دیگران تکیه کنیم، باید مشتاق باشیم خودمان هم این حمایت را برای شخص دیگری فراهم کنیم.

  مطلب مرتبط: ۷ روش آسان برای رسیدن به خود باوری

  در ادامه ۵ روش کمک به دیگران برای رسیدن به خودباوری آمده است:

  ۱. برای رسیدن به خودباوری دیگران را تشویق کنید.

  حرف‌های ساده‌ی مشوق یکی از آسان‌ترین و موثرترین روش‌هایی است که می‌توانیم به آدم‌ها کمک کنیم خودشان را باور داشته‌باشند. وقت‌هایی را در نظر بگیرید که در پی هدف خاصی هستید، یا فقط به کارهای روزمره‌تان می‌پردازید. اگر کسی خیلی غیرمنتظره از شما تعریف و تمجید کند یا از تلاش‌تان قدردانی کند، چه حسی خواهید داشت؟

  شنیدن چیزهای مثبت و دلگرم‌کننده روحیه‌مان را بالا می‌برد، به ما انگیزه می‌دهد و اعتماد به‌نفس‌مان را بیش‌تر می‌کند. گرفتن چنین بازخوردهای مثبتی نه‌تنها باعث می‌شود فورا احساس کنیم خوب و توانا هستیم، بلکه مانند یک انگیزه‌ی ضروری ما را به پیش رفتن وامی‌دارد.

  “تو توانایی‌اش را داری.-می‌دانم می‌توانی.” این‌ها جمله‌هایی ساده و موثر هستند. تشویق صادقانه کمک زیادی به خودباوری آدم‌ها می‌کند.

  مطلب مرتبط: حقیقت های روانشناسی :۷ حقیقت دیوانه کننده که درباره خود نمی‌دانستید

  ۲. از خوبی‌ها قدردانی کنید.

  اگر سعی دارید شخصی را تشویق کنید، هنگامی‌که کارهای خوب و درستی انجام می‌دهند، به آنها بگویید. هنگامی که وقت‌تان را صرف توجه به اعمال خوب‌شان می‌کنید، درواقع کمک‌شان می‌کنید بفهمند در مسیر درستی قرار دارند. این اعتماد به‌نفش‌شان را تقویت می‌کند، و باعث می‌شود مولدتر و موثرتر باشند.

  یک یادداشت بنویسید. یک کارت بفرستید. با آنها تماس بگیرید. در مقابل آدم‌های دیگر از آنها تعریف و تمجید کنید. وقتی آدم‌ها نسبت به کاری که انجام می‌دهند احساس خوبی دارند، تاثیر مثبتی روی همه‌ی کارهای‌شان دارد. و تاثیر آن فقط روی کار نیست، بلکه می‌تواند زندگی خانوادگی، ورزشی، و حتی زندگی خلاقانه‌شان را تحت تاثیر قرار بدهد.

  مهربانی، مهربانی به بار می‌آورد، بنابراین احتمال آن خیلی زیاد است که آنها هم از اعمال خوب دیگران قدردانی کنند. یعنی قدردانی از خوبی یک شخص می‌تواند به دیگران نیز سرایت کند- همه‌ی این‌ها با یک یادداشت ساده یا یک تماس تلفنی آغاز می‌شود.

  ۳. آنها را به چالش بکشید.

  واژه‌ی چالش گاهی بار معنایی منفی دارد. وقتی می‌خواهیم به دیگران کمک کنیم خودشان را باور داشته‌باشند، آنها را به چالش می‌کشیم تا بهترینِ خودشان باشند. شاید در ابتدا سخت باشد، اما اگر بهترین عملکرد را نداشته‌باشیم، انجام دادن کارهای بی‌نظیر دشوار خواهدبود.

  برای شروع، به آنها یادآوری کنید عمیقا دوست دارند بهترینِ خودشان باشند و به آنها را دچار چالش کنید. “من تو را به چالش می‌کشم تا آدم‌های منفی‌باف را نادیده بگیری، و به کاری که در دست داری ادامه بدهی، کار را تمام کن، متهعد باش، و غیره.”

  مطلب مرتبط: ۷ راه موثر برای درخواست کمک از دیگران

  ۴. به آنها گوش کنید.

  وقتی به حرف‌های آدم‌های اطراف‌مان گوش می‌کنیم، به آنها نشان می‌دهیم مهم هستند، و ایده‌های‌شان ارزش شنیدن را دارند. هم‌چنین، پی‌می‌بریم چه‌چیزهایی برای‌شان اهمیت دارد، اهداف‌شان دقیقا چیست، و می‌فهمیم چگونه می‌توانیم بهتر به آنها انگیزه و الهام بدهیم.

  گوش کردن خیلی مهم است. نباید سوال‌های زیادی بپرسیم و دست‌پاچه‌شان کنیم. این باعث می‌شود کم‌تر صمیمی و مفید به‌نظر برسیم. تا زمانی که به‌طور مشخص از شما نخواسته‌اند درمورد جوانب مختلف یک ایده کمک‌شان کنید، فقط گوش کنید. گوش کردن ابزار قدرتمندی است که نشان می‌دهد به آن‌چه انجام می‌دهند باور دارید.

  ۵. از تصمیم‌گیری‌های خوب قدردانی کنید.

  تصمیم‌گیری چیزی است که در تمام طول روزمان اتفاق ‌می‌افتد. ما تصمیم‌های مختلفی می‌گیریم، تصمیم‌های مهم و تصمیم‌های سطحی، تصمیم‌های فوری و تصمیم‌های بلندمدت.

  تصمیم‌گیری‌های زیاد می‌تواند منجر به خستگی و اختلال در تصمیم‌گیری شود. وقتی به این حالت می‌رسیم، دشوار است تشخیص دهیم تصمیم‌مان درست است یا سرسری تصمیم گرفته‌ایم. گاهی تنها شنیدن این که داریم کار درست را انجام می‌دهیم می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد.

  وقتی روی کمک به دیگران تمرکز می‌کنیم، ظرفیت بالقوه‌مان را نشان می‌دهیم. هر صبح قصد کنید به یک نفر مهربانی کنید و کمک کنید آدم بهتری باشد. این نه‌تنها به آن فرد، بلکه به پیش‌رفت شخصی‌تان نیز کمک می‌کند.


  ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

  منبع: پاور آو پازیتیویتی


  (مشاهده ۱۸ نفر, فقط امروز)
  هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

  این مطالب هم احتمالا دوست دارید


برچسب ها: ۵ ، روش ، کمک ، به ، دیگران ، برای ، رسیدن ،